Společenstvo prstenu mělo mít jiný konec. Jedna důležitá scéna se přidala až na poslední chvíli

V prvním díle Pána prstenů málem chyběla jedna z nejoblíbenějších scén.
Frodo a Sam ve filmovém Pánovi prstenů
Frodo a Sam ve filmovém Pánovi prstenů
Warner Bros.

reklama

Svět si připomíná dvacetileté výročí od premiéry Společenstva prstenu, prvního dílu filmové trilogie Pán prstenů, například vtipnou hudební bitvou jeho hereckých hvězd. Při té příležitosti ale vznikl i rozhovor se Seanem Astinem pro magazín The Wrap. Představitel Samvěda Křepelky v něm promluvil mimo jiné o finále filmu, které původně mělo vypadat podstatně jinak.

Řeč je o emocionálním vrcholu celého filmu, které stvrzuje pouto mezi Frodem a Samem a jasně vymezuje jejich společnou cestu do budoucna. Poté, co se Frodo rozhodne ujet na lodi a vydat se do srdce Mordoru sám, vběhne Sam do vody, ačkoliv neumí plavat. Začne se topit, Frodo se pro něj ale vrátí a zachrání ho. Sam pak v slzách prohlásí: „Složil jsem slib, pane Frodo. Slib: Neopouštěj ho, Samvěde Křepelko. A taky neopustím. Neopustím!

Sam Křepelka se vrhá do vody na konci Společenstva prstenu
Autor: Warner Bros. Sam Křepelka se vrhá do vody na konci Společenstva prstenu

Tato scéna však ve scénáři původně chyběla a byla přidána na poslední chvíli. „Natáčení už se chýlilo ke konci a Peter Jackson, Fran Walsh a Philippa Boyens si nás s Elijahem Woodem (Frodo, pozn. redakce) zavolali a dali nám přidanou scénu s popisem na asi stránku a půl. A my na to: Hmm, tak to je nové, popsal Astin. Tehdy ještě netušil, kolikrát bude scéna fanoušky obdivně citována.

V případě produkce však nešlo o výjimečnou situaci. „Každý den se k nám dostávaly nové stránky s malými změnami, většími změnami, úpravami rekvizit, lokací, prostě čehokoli. Snažíte se je číst, ale v jistý moment už to prostě ani pořádně nešlo,“ vysvětlil Astin.

Herci podle něho ve frmolu natáčení a neustálých změn začali pochybovat o tom, jak to celé ve výsledku dopadne. Před Vánoci roku 2000 jim však produkce ukázala první pracovní verzi vypjaté pasáže, kdy Balrog porazí Gandalfa a zbytek výpravy se s tím musí vypořádat. „Dobře si pamatuju, jak jsem si tehdy řekl – Pane bože, to je vážně pecka! uzavřel Astin.

Taky si bez přidané scény finále filmu neumíte představit?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!