Blizzard banuje hráče za kritizování Číny. Jak zdůvodnil svou cenzuru?

Blizzard Entertainment začal tvrdě trestat hráče, kteří dávají najevo podporu protestům v Hongkongu.
Blizzard tvrdě banuje hráče, kteří jsou kritičtí k Číně
Blizzard tvrdě banuje hráče, kteří jsou kritičtí k Číně
iStock.com / koláž

reklama

Populární herní společnost Blizzard Entertainment čelí nebývalé vlně kritiky. Rozhodla se totiž banovat hráče, kteří vyjádřili podporu demokratickým protestům proti čínské vládě v Hongkongu. Světem obletěl případ populárního hongkongského hráče online karetní hry Hearthstone s přezdívkou Blitzchung.

Ten byl v přenosu zápasu sezony Hearthstone Grandmaster Asia Pacific 2019 zpovídán dvojicí moderátorů. V průběhu rozhovoru si nasadil masku coby symbol protestů proti potlačování svobod v Hongkongu a vyjádřil sympatie demonstrantům.

Blitzchung vyjádřil ve streamu hry Hearthstone sympatie demonstrantům v Hongkongu
Autor: twitter Blitzchung vyjádřil ve streamu hry Hearthstone sympatie demonstrantům v Hongkongu

Režie přenosu stream okamžitě ukončila, Blizzard hráče zablokoval i připravil o veškeré odměny a pro jistotu vyhodil oba moderátory s tím, že mohli dopředu tušit, jaké chystá prohlášení.

Blizzard se odvolává na obecný článek 6.1 v oficiálních pravidlech Hearthstone GrandMasters 2019, kde se mimojiné uvádí, že "bude trestán jakýkoli akt, který způsobí špatnou pověst na veřejnosti, uráží část nebo skupinu veřejnosti, případně jinak poškozuje dobré jméno Blizzardu." Výklad pravidla v tomto případě je jasný – za kritiku Číny budete umlčen a vyloučen z komunity.

Hearthstone - Togwaggle chce zlato, na ničem jiném mu nezáleží
Autor: Blizzard Entertainment Hearthstone - Togwaggle chce zlato, na ničem jiném mu nezáleží

Tvrdý postup Blizzardu následuje nedlouho poté, co se NBA oficiálně omluvila Číně za generálního manažera klubu Houston Rockets, který se rovněž postavil za protesty v Hongkongu. Čínské úřady totiž nejdříve cenzurovaly veškeré záležitosti týkající se Houston Rockets a poté pohrozily, že stáhnout vysílání NBA z televize.

Herní gigant Blizzard si taky nechce nechat ujít přijmy z Číny, kde všechny části společnosti kontroluje komunistická vláda. Proto se rozhodl pro tvrdý postup. Konglomerát Activision Blizzard je navíc z pěti procent vlastněn čínskou herní společností Tencet, což je podmínka čínských úřadů pro vstup západních společností na tamní trh.

Blizzard se hned dostal do memů
Autor: reddit.com Blizzard se hned dostal do memů

Pronikání čínské cenzury do globálního zábavního průmyslu a jeho rostoucí vliv na podobu amerických filmů či hudby taky sarkasticky komentoval seriál South Park, za což byl v Číně hned zakázán. 

Co říkáte na postup Blizzardu? 

 

reklama

reklama