50 nejlepších sci-fi všech dob (#10-#1)

Viděli jste všechny nejlepší sci-fi filmy, jaké kdy byly natočeny?
Predátor a Vetřelci
Predátor a Vetřelci
20th Century Fox

reklama

Nejlepší filmy sci-fi žánru jsou konečně tady. Poznejte absolutního vítěze a... zkuste u toho zachovat chladnou hlavu!

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

10) Šílený Max: Zběsilá cesta

Vysokooktanová jízda za spásou – Zběsilá cesta ukázala, jak natočit starou látku v novém duchu a zavelela tak kurz moderním filmům s krutopřísným tempem. Už dlouho se těšíme na pokračování, máme však pochyby, zdali Zběsilou jízdu vůbec může překonat.

9) Terminátor

Pojď se mnou, pokud chceš žít! První Terminátor změnil podobu drsné filmové sci-fi a stále je referencí v 89 % debat o riziku robotiky a umělé inteligence. Na superlevný biják od kamioňáka to vůbec není špatný výsledek!

8) Návrat do budoucnosti

Sci-fi se snadno může obejít bez ufounů i robotů. Jak natočit dobrodružství s lehkostí horkovzdušného balónu totiž ukázal právě nepřekonatelný Návrat do budoucnosti, po němž se na fotku své maminky z jejího mládí už nikdy nebudete dívat stejně.

7) Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Nová naděje v roce 1977 nejen že vlila krev do žil sci-fi filmům – tenhle film de facto restartoval skomírající Hollywood! Dnes jsou proto Star Wars nedílnou tváří filmové sci-fi a asi vás nepřekvapí, že je první natočený díl absolutně boží.

6) Vetřelec

Ve vesmíru nikdo neuslyší váš křik – v kině na Vetřelci se však totéž rozhodně říct nedá. Vetřelec navždy změnil to, jak sci-fi horory začaly pracovat s monstry. A jako by to nestačilo, dal světu i jednu z nejslavnější sci-fi hrdinek všech dob.

5) Predátor

Predátor se oproti tomu dočkal o něco menšího následování a je to velká škoda. Řízný kříženec hororu, sci-fi a akčního filmu totiž stále platí za jeden z nejultimátnějších bijáků o setkání člověka a ufouna, jenž má unikátně pěknou držku...

4) Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Nová naděje samozřejmě navždy bude zásadním milníkem žánru. Teprve Impérium ale „zakulatilo“ svět Star Wars do podoby, která mohla přežít desítky let. Čím přesně? Třeba bitvou na sněhu, výcvikem s Yodou, duelem v Oblačném městě nebo šokujícím finálním odhalením. Ano, můžete si vybrat!

3) Terminátor 2: Den zúčtování

Je to tak, i na bronzovém místě trůní pokračování. Rovněž Den zúčtování dnes vnímáme jako nedílnou součást původního Terminátora, která vytáhla všechny jeho geniální stránky o pár úrovní výš. James Cameron je zkrátka bůh... a to s ním ještě nejsme hotoví!

2) Matrix

Život, jak jej známe, je jen iluze – ale pokud ji prokouknete, budete moct skákat mezi mrakodrapy a zpomalovat si čas! Matrix definoval celou jednu generaci diváků nejen filmově, ale i skrze nedůvěru v systém jako takový. Ať už tím je myšleno cokoliv...

1) Vetřelci

Tramtadadá, James Cameron získává nejen bronz, ale i zlato! Jeho Vetřelci totiž servírují nepřekonatelný příběh o souboji s davy hladových xenomorfů, v němž je však stále dost místa i pro lidské hrdiny. Vliv téhle klasiky dodnes najdete v horách filmů, her i komiksů – a můžete se vsadit, že nás tahle akční pecka všechny dalece přežije.

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!