50 nejlepších sci-fi všech dob (#50-#41)

Viděli jste všechny nejlepší sci-fi filmy, jaké kdy byly natočeny?
Krotitelé duchů a X-Men 2
Krotitelé duchů a X-Men 2
Columbia Pictures/20th Century Fox

reklama

Vydejte se s námi na procházku Valhalou filmových legend žánru sci-fi. Sesumírovali jsme padesát nej bijáků, které by měli znát všichni správní fanoušci!

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

50) Sunshine

Slunce přichází o svůj jas, zažehnout jej však stále může posádka lodi Ikarus II. Sunshine je příjemně komorní sci-fi, která ukazuje, že jde i zápletku jako z Armageddonu natočit poněkud citlivěji.

49) X-Men 2

Střet X-Menů a vládních sil ve dvojce definoval celou značku X-Men – a možností skloubit komiksy i hlubší myšlenku napomohl vycementovat novou éru komiksových filmů!

48) Zrození planety opic

Když dva dělají totéž, není to nutně totéž. Zrození planety opic ukázalo, že natočit prequel rozhodně nemusí být to samé jako vykrádat „best of“ původního díla. Finální pointa o globální pandemii navíc… působí čím dál tím aktuálněji!

47) Železný obr

Jeden z posledních klasicky animovaných západních bijáků je trochu podobný E.T.mu – jen s tím rozdílem, že tu má E.T. podobu stometrového robota! Železný obr však snese srovnání nejen v animované kategorii, ale i napříč celým filmovým spektrem.

46) Krotitelé duchů

Ačkoliv jde o duchařinu, technologie tu mají stále své nezastupitelné místo. Krotitelé duchů ukázali, jak skloubit horor, sci-fi, fantasy i komedii do jediného, skoro až neopakovatelného balíčku.

45) Propast

Pro mimozemské tvory nemusíme létat jen do kosmických hlubin – najít je totiž můžeme i v hlubinách oceánu! Propast přinesla svého času revoluční kvalitu počítačových triků, její netradiční zasazení z ní však činí příběh, který osloví i dnes.

44) Galaxy Quest

Stejně nadčasové ale není jen drama, nýbrž i komedie! Galaxy Quest platí za nestárnoucí parodii na nejen Star Trek, ale i na Star Wars a v zásadě i na řadu dalších sci-fáren inspirovaných zakladateli moderní sci-fi.

43) Gattaca

Dalším filmem, který možná předpověděl svět zítřka, je Gattaca. Příběh o geneticky (skoro) dokonalé budoucnosti, v níž se ale nevyplatí být jedním z „nedokonalých“, se jednou může stát realitou – a filmy, jako je tento, nám můžou napomoct se s tím vyvarovat.

42) Akira

Stěžejní dílko japonské mangy, anime i kyberpunku obecně se odehrává ve futuristickém roce 2019/2020 a snese srovnání i s hranými bijáky. Akira v sobě spojuje hluboké myšlenky s báječnou animací, a právem má své fanoušky dodnes.

41) Den nezávislosti

Roland Emmerich strašně rád ničí Zemi. A zatím ji nikde nepotrápil tak stylově jako ve Dni nezávilosti, epickém sci-fi akčňáku, jenž udělal z Willa Smithe globální hvězdu. Jak? Stačilo, aby jednu natankoval mimozemšťanovi, a má z toho kariéru dodnes!

NEJLEPŠÍ SCI-FI VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

NEJLEPŠÍ FANTASY VŠECH DOB:
#50-#41, #40-#31, #30-#21, #20-#11, #10-#1

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama